KARASİNEKLERİN ÖZELLİKLERİ VE ZARARLARI

Karasinekler, özellikle de ilkbahar ve yaz aylarında insanları fazlasıyla rahatsız eden bir haşeredir. Kanatlı küçük bir haşere olan karasinekler, insanların yer aldığı tüm ortamlarda görülürler. Sivrisinek, pire, kene ve bit gibi her ne kadar insan kanı ile beslenmeseler de ayaklarında taşıdıkları yoğum mikrop, bakteri ve pisliği insanların besinlerine bulaştırdıklarından son derece mide bulandırıcı ve hastalık yayıcıdırlar. Bu nedenle karasinek ile mücadelede en fazla başvurulan yöntem karasinek ilaçlama işlemidir.

  • Bu haşereler genellikle 1 – 2 cm kadardır.
  • Leşçildirler. Özellikle et ve ölü hayvan leşleri üzerinde uzun süre barınırlar. Besinler üzerine yumurtalarını bırakarak besinlerin kısa sürede bozulmasına, çürümesine neden olurlar.
  • Larvada bulunan bir sineğin erişkinliğe geçmesi 3-5 gün içerisinde tamamlanır.
  • Çöplüklerde ve pis ortamlarda sürekli gezinen sinekler, insana birçok mikrop bulaştırırlar.
  • Sinek ve karasinekler ile insanlara birçok hastalık bulaşır. Bu hastalıklar; kolera, gıda zehirlenmeleri, ishal, bağırsak enfeksiyonları, tifo, tüberküloz, çocuk felci, iştahsızlık, dizanteri, bağırsak ve sindirim sistemini bozan viral hastalıklar, Ekvator frengisi, vb şeklindedir.
  • Çöp kutularının çevresi olan karasinek ev ortamında ise duvar, tavan ve yer zeminleri üzerinde gezerler.
  • Ceset, hayvan kalıntısı, yiyecek atıkları ve kalıntıları, çöp, dışkı gibi beslenme ağları mevcuttur.
  • Her bir yumurtlamada 70-100 arası yumurta meydana getiren karasinekler kuluçkaya da yatan canlı türlerindendir.
  • Doğadaki sinek türlerinin yüzde 90’nını oluşturan karasinekler, tüm iklimlerde hayatta kalabilen canlılar sınıfındandır.

KARASİNEK NASIL İLAÇLANIR?

Sinek ilaçlaması belediyeler tarafından, toplum sağlığını sağlamak amacıyla ilkbahar ve yaz aylarında sıklıkla sokaklarda yapılan ilaçlamalardır. Ancak bu ilaçlama yöntemi, bu böceklerin evlere ve yaşam alanlarına girişini engelleme ve belli bir oranda kontrol altında tutmak amacıyla yapılır. Yani bu işlem, evlere giren sinekler üzerinde etkili değildir.

 

Yaşam alanlarında var olan sinek ve karasinek ilaçlaması ise farklıdır. Karasinekler uçan canlılar oldukları için kontrol edilmeleri oldukça güç canlılardır. Bu nedenle karasinek ilaçlama işleminin titizce uzman kişiler tarafından püskürtme yöntemi ile sıvı ilaçlama tekniği kullanılarak yapılması gerekir. Eğer bu ilaçlamayı uzman ve profesyonel böcek ilaçlama firmaları tarafından yaptırmazsanız, bu haşerelerin etrafa yaydıkları yumurtaları, mikropları ve o yumurtadan çıkacak yeni sinekleri bertaraf etme şansınız olmayacaktır. Daha kalıcı etkide olması, daha kısa sürede tüm sineklerin ortamdan yok edilmesi için karasinek ilaçlaması işleminin böcek ilaçlama firmaları tarafından yapılması şarttır.