Bit Türleri

Bit ilaçlama yaptırmak, insan sağlığı açısından büyük önem teşkil ettiği gibi, hijyen açısından da son derece önemlidir. Ancak bilinçsizce yapılacak bu işlem sonucunda hem sağlık hem maddi kayıplar yaşanabilir. Bu nedenle muhakkak profesyonel bir ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır. Kan emerek beslenen ve vücudun farklı bölgelerine yerleşerek çoğalabilen bit, sürekli kaşıntıya neden olmakla birlikte, alerjik reaksiyonlara da neden olur. Eklem bacaklılar sınıfında yer alan ve bu sınıfta yer alan diğer canlılar gibi çok hızlı şekilde üreyen bit kısa sürede tüm alanı sarabilir. İnsandan insana da kolaylıkla yayılabilen bu haşereleri yok etmek için kişisel temizliğin yanı sıra, bitin görüldüğü iç mekanlarda da haşere ilaçlama yaptırmak şarttır.

Bitin Özellikleri

Bitler özellikle pis ve hijyenik olmayan ortamlarda yaşamaya bayılırlar. Kurtulmak bir hayli zordur bu haşerelerden çünkü çok hızlı bir şekilde ürerler ve kan emerek insan sağlığını tehdit eder. Hızlı hareket etmeleri vücut çaplarının çok küçük olması sebebi ile bu haşereleri yakalamamız oldukça zor olacaktır.  Garanti ilaçlama olarak sizlere bit ilaçlama alanında da sınırsız hizmet vermekteyiz

SAÇ BİTİ ( BAŞ BİTİ):

Saç bitleri insan saçlarının arasına girerek beslenen haşere türüdür. Saç köklerinden günde 5 -6 defa kan emer bu bitler yıkama ile kesinlikle geçmezler. Bu bitler için hazırlanan özel ilaçlar kullanılır ve ölü bitleri saçlardan hazırlanan özel taraklar ile taranarak çıkartılır. Baş bitleri başka insanlar ile tokalaşma esnasında ve başka insanların şapkalarını kullanmakla bulaşır. Saç bitleri saçımızın dışında ev ortamında ve şapka ve giysilerimiz içinde saklanarak yaşamasını sürdürürler.

KIL BİTİ (KASIK BİTİ): Vücut biti veya kasık biti diye bilinen bu bit çeşidi insanın saçları dışında koltuk altı, sakal, kasık aralarında ve göğüs kılları arasında gizlenerek buradan beslenirler. Bu bitler kıl köklerinde tamamen vücut içine gömülü halde barınırlar.

ELBİSE BİTİ (VÜCUT BİTİ) Elbise biti insanların kanını emerek beslenir.Elbise bitleri kıyafetlerin arasına girerek saklanır.Özellikle kıyafetlerin dikiş aralarında gizlenerek yumurtalarını bırakırlar.Kıyafet bitleri sadece elbiselerde değil yatak ve çarşaf aralarında da yaşam sürdürebilirler.

Diğer bit çeşitleri: Bu bitlerden hariç birçok bit çeşidi daha vardır. At biti, kedi biti, köpek biti ve ağaç biti olarak birçok çeşidi insanlar için zararlı olan bitlerdir. Her tür bitten kurtulmak verebilecekleri zararlara engel olmak açısından büyük önem taşır. İhmal edildiği takdirde ciddi sağlık sorunlarını yaşanacak olduğundan bit ilaçlama uygulatılmalıdır.

BİTLERİN BULAŞTIRDIĞI HASTALIKLAR VE ZARARLARI

bit-ilaclama

Bitlerin ısırmasında vücut kaşınır ve kaşıntı şekil olarak uyuza benzer. Bitler insana şu hastalıkları bulaştırırlar:

  • Tifus mikrobu
  • Humma mikrobu
  • Deri döküntüleri
  • Lezyonlu ve iltihaplı akneler.

Bit ilacı şu özeliklere sahip olmalı.

  1.  İnsan üzerinde bulunan bitlerden kurtulmak için kullanılan losyon, şampuanlar ve ilaçlar insan vücuduna zararsız olmalı
  2. Bite karşı kullanılan bu maddeler kokusuz olmalı.
  3. Bit için kullanılan bu ilaç insan üzerindeki hem bitte hem de sirkeye(yumurtaya ) etki etmeli.
  4. Bit ilaçları kalıcı özeliğe sahip olmalı ve tekrar bulaşmayı önlemeli
  5. Bit için kullanılan ilaçlar kötü kokulu olmamalı ve etrafa bulaşan cinsten olmamalı, aksine güzel kokan parfüm içerikli olmalı.Bit ilaçlama uygulamalarında bit ilaçlama şirketleri tarafından mutlaka insan sağlığına zarar vermeyecek ilaçlar kullanılmalıdır.

BİT İLE MÜCADELEDE KONTROL VE ÖNLEMLER

Bit görüldüğünde insanlar ilaçlanmalı, ve vücudu temizlenmeli. Bitin bulunduğu alan temizlenmeli ve ilaçlama firması tarafından ilaçlanmalı Evdeki eşyaların ve elbiselerin temizlenmesi ve ilaçlanması Bitler ile mücadele yöntemlerinin hepsi aynı gün içerinde yapılmalıdır ki sonuç alınsın Bitlerin çok yayıldığı durumlarda mutlaka bize ulaşın geriye kalan diğer sorunları birlikte çözelim. Bit ilaçlaması için mutlaka profesyonel firma ile çalışın. Bit ilaçlama yapan kişilerin işin eğitimini almış olduklarına emin olun.

BİT VE BİT İLE MÜCADELEDE AKLA GELEN SORULAR

Bit nasıl bir hayvandır?

Bit, 6 ayaklı kanatsız ve vücudu alttan ve üstten basık şekildedir. İnsanlar ve hayvanlar üzerinden kan emerek beslenen bitler, ortalama 1-6 mm arasındadır. Birçok türü olan bitler, türlerine göre vücut üzerinde farklı yerlere yerleşirler. Bu nedenle önceden önlem alınması daha sağlıklıdır. Bit ilaçlama ihmal edilmemelidir.

Bit çeşitleri nelerdir?

Bitler bulunduğu ortama bağlı olarak farklı çeşitlerde olurlar. Kasık biti, kuş biti, at biti, kedi biti, köpek biti, saç biti, bitki biti olmak üzere birçok bit çeşidi bulunur. Her tür insanlar için farklı zarardır. Tehlikeleri türlerine göre değişen bitten kurtulmak zorunlu bir davranıştır. Bit ile mücadele her çeşidine karşı farklı yapılmalıdır. Bit ilaçlama en önemli yöntemler arasındadır.

Bit ile mücadele nasıl yapılmalı?

Bit ile mücadele bitin türüne ve çeşidine göre değişir. Bit ilaçlamasında ilaçlama firmaları tarafından sıvı kokulu ilaçlar kullanılırken, saç bitleri için doktor tavsiyeli özel ilaçlar kullanılır. Bitlerin insanlara kolayca bulaşabilmesi göz önünde bulundurularak kesinlikle insanların bulundukları ortamlar böcek ilaçlama firmaları ile temizlenmelidir. Bit ilaçlama uygulatılması gereken yöntemdir.

Bitler ne ile beslenirler?

Hayvanlar ve insanlar üzerinde yaşayan bitler tamamen canlının derisi ve deri üzerindeki kanı emerek beslenirler. Bitkilerde bulunan bitler ise bitki polen, çiçek, taç ve yaprakları ile beslenirler. Bitler kan emdikleri için tehlikeli haşerelerdir. Bu nedenle bit ilaçlaması ihmal edilmemesi gereken bir uygulamadır.